Rajzelemzés és rajzos lovas coaching
Nem csoda, hogy a rajzvizsgálat kialakulásának kezdete, a gyerek rajzok elemzésével kezdődött. Ők azok, akik sokat rajzolnak életkorukból adódóan.
Az 1870-es évek Amerikájából erednek az első olyan tanulmányok, ahol keresték az összefüggéseket a gyerekrajzok és a gyerekek testi és lelki fejlődése között. A 20. sz. elején kezdték csak használni diagnosztikus vizsgálatokra a rajzteszteket.
Mára, rengeteget fejlődött a rajzvizsgálat. Az igazi áttörést az jelentette, amikor már nem csak a rajzokat elemezték, hanem a rajz készítésének körülményeit is és a rajzoló hátterét is vizsgálták. Ennek az együttes megfigyelése hozott jelentős eredményeket. Ezt a jelenleg legkorszerűbb módszert Dr. Vass Zoltán professzor fejlesztette ki. Ez a rendszerszemléletű képelemzés, a hétlépéses képelemzési módszer, az SSCA (Seven-Step Configuration Analysis). Konteksztus nélkül tehát nincs rajzelemzés. A legnagyobb jelentősége, tehát, hogy összefüggéseiben vizsgálja a jelenségeket.
És mind ez, hogyan kapcsolódik a lovas foglalkozásaimhoz?
A lovakkal való munka, kapcsolódás egy önismeret mentén történő egyedi tanulási, tapasztalási módszer. A lovak mindig a jelenben, az itt és mostban vannak, erre reagálnak. A hozzájuk kapcsolódó ember belső, valós világából „olvasnak”. Erre hangolódnak rá. Ezért van, hogy a felszínen használt, mutatott érzéseinken átlátva a tudattalanunkba megbújó igazságokra képesek reagálni. Így lehetőség van az önmagunk mélyebb megismerésére és ezzel egyidőben működésünk megértésére, majd a változásra is.
A rajzolás hasonló folyamat. Önkéntelen a vonalvezetésünk, az ábrázolás valahonnan belső motivációból jön, és azt, hogy éppen akkor mit és hogyan ábrázolunk és rajzolás közben milyen a viselkedésünk hasonlóan a lovakkal való kommunikációnkhoz -a jelenben történik – és egy belső képet ad. Olyat, ami nem tudatos. Olyat, amelynek feltárásával közelebb jutunk önmagunk megismeréséhez.
Azért választok olyan segítő eszközt a lovak mellé, ami egy más nézőpontból – de hasonló dinamikával működik – mert hiszem, hogy jobb megértés, intenzíven segíti annak a témának a feltárását, amivel hozzám érkezel. Ilyen segítő és hiteles módszer a rajzelemzés és az önkifejező rajzolás.
Hogy is zajlik egy ilyen rajzteszt készítés?
Nem spontán rajzolás történik. A rajzoló a kapott instrukció alapján rajzol. Ezek az instrukciók igen egyszerűek és a lehető legrövidebb formában vannak megfogalmazva.
Miért? Hogy minél nagyobb teret adjanak a személyes önkifejezésre. A rajzvizsgáló figyeli a rajzolás körülményeit, a rajzoló viselkedését, reakcióit és végül magát a rajzot.
A legfontosabb, hogy egy jelből nem következtetünk semmire. Mindig több rajzot készítünk, különböző időpontokban. Ezeket a rajzokat és a készítés körülményeit a rajzoló hátterével mindig együtt vizsgáljuk. Ha egy jel több helyről is visszaigazolódik, csak akkor lesz releváns. Egy észrevételből nem vonunk le következtetést!
Tehát amikor azon aggódsz, hogy „nem sikerült lerajzolni”, „nem lett szép”..stb. Megnyugtatlak, a nem fontos és nem releváns dolgokat úgy sem fogod minden rajzodnál elkövetni😊
És azon se törd a fejed, hogy felnőttként nem is tudsz rajzolni. Mert bátran mondhatom, hogy: De tudsz! Annyira amennyire kell a teszthez, mindenki tud! 😊
Nincs ilyen rajz teszt 😊 Bár nálunk a több napos lovasfoglalkozások szerves része a rajzolás, de ez nem jelenti, hogy lórajzokat elemzünk 😊 Nagyon pontosan betartjuk a 7 lépcsős elemzés szabályait és az ehhez szükséges tesztekkel dolgozunk.
…persze nem is lesz tilos, lerajzolni egy lovat…de csak ha akarod 😊
A csoportos foglalkozásoknál és több napos táboroknál, elsősorban az önkifejező rajzolás van előtérben. Hisz itt nincs mód alkalmazni az egyéni elemzést. A kreativitásunk és az intuitív belső énünk felfedezése a cél sok tesztrajzot és ugyan annyi szabadrajzot is készítünk, aminek megélése, megértése hozza majd felismeréseinket. A közös rajzok pedig újabb lehetőséget kínálnak, önmagunk vizsgálatára.
Nincs elvárás! Nem kell rajzművésznek lenned! Gondold el, gyerekek is elvégzik ezeket teszteket, te felnőttként is biztosan tudni fogod.
Csak a befele figyelésre van szükséged a rajzoláshoz, ezért külön jó hatással lesznek rád a lovak 😊
De ez nem jelenti azt, hogy lovat is kell rajzolnod!
lorafel@mogyorosi.hu
Kövesd a Lóra Felt a Facebookon:
